top of page
Search

בין טורינו לפראג לירושלים 25.4-13.5

עזבנו אתכם אחרי הפסח בטורינו... ממשיכים:

ביומן שלנו הופיעו, עוד לפני היציאה למסע, התאריכים של 27/4 עד 1/5 - עם הזמנה לסוף שבוע ארוך בפראג לכבוד יום-הולדת 50 של קית'! .. (תמונה של קית' בסוף).


...ואם בדרך-כלל אנחנו שולחים תמונות של נופים - הפעם החלטנו להעלות דוקא וידאו של הנסיעה.

הנסיעות שבין העצירות - מטורינו שבאיטליה, דרך אוסטריה, גרמניה ועד לחניון על אי בלב נהר פראג שבצ'כיה - משם ב 'דוגית' לצד השני של הגדה, לדירת ה AirB&B בעיר-העתיקה.


הסרטון, הקצת יותר מידי ארוך, מעביר טיפה מהטעם היחודי בטיול שכזה (: הרי אפשר להגיע לכל מקום בטיסה, לשכור חדר או דירה וגם רכב לנהיגה באיזור, אבל המעברים עם המוטורהום, הארון שלך, המיטה, המטבח (כשרות נו...) והמקרר - בלי שצריך 'לחזור' - הם פשוט אחרים:


ובעצירות?

שוטטות רגלית,

טיולי אופניים לשמיל

עבודה וכתיבה לי


הגענו לפראג בערב יום-השואה שלנו, ועם הטרוליז, אחרי הירידה מה 'דוגית' שראיתם בסרטון, בהליכה לכיוון הדירה - לא ברובע היהודי - נתקלתי בפרח מונח על המדרכה ואבני זיכרון לצידו. (גילינו מעט מאד אבנים כאלה בפראג, בה השמות מוזכרים על לוחות בכניסה לבתים.) וכמו ששלחנו לכם בקבוצת ה ד"ש - גדעון קליין, המוסיקאי לו מצאתי באותו הערב ערך בוויקפדיה, ולמחרת בטרזין ראינו דפי תווים בכתב ידו מוצגים במזיאון - ואילונה קליינובה (אימו? זוגתו? אחותו?) זכו בביקור ובפרח. רק כמה ימים לאחר מכם גילינו גם בכניסה לבניין עם דירת האירוח בה התאכסנו - שתי אבנים נוספות: יוסף לנגספלד, מרקטה לנגספלדובה. את השמות האלה לא מצאתי ברשת.


מה נאמר על פראג?

עיר מרתקת. אני בטוחה שרובכם כבר ביקרתם בה... אנחנו הרי 'משלימים פערים' (:

מצד אחד היא לגמרי קנה-מידה אנושי ומצד-שני - יש בה הכל מהכל... עם הרבה תשוקה. זכינו לטעום מהפגנה קשוחה נגד הפלות במדינה הנחשבת הכי-אתאיסטית באירופה וגם את מרתון פראג עם מטס חגיגי של 5 מטוסי-קרב צ'כיים מעליו... הצריחים המחודדים, הפסלים, עלי-הזהב, הארט-נובו, Mucha, קונצרטים מכל עבר, הרובע-יהודי המתוייר כל-הזמן עם קבוצות מגוונות באופן מפליא, המהר"ל מפראג, בתי-הכנסת, הכנסיות, השעונים, הקריסטלים, עבודות העץ, הקריוטוש עם הגלידה כמאכל לאומי, נהר הוולטבה החוצה את העיר ומשמש גם כ 'חוף-ים' במזג-אויר נעים, מצודת פראג, קתדרלת ויטוס הקדוש, גבעת פטז'ין, מגדל רוזלדנה, ה Defenestration השלכה מהחלון המפורסם, וגם מלחמת 30 השנים בין הקתולים לפרוטסטנטים שהחלה כאן, גשר קארל עם פסל ישו ועליו הכיתוב בעברית 'קדוש קדוש קדוש' כעונש לקהילה היהודית ב 1696 והגולם המשמש כאן את כולם, יחד עם הקנביס החוקי, כרכרות הסוסים, מכוניות האספנות וחנויות המותגים - כולם מחזקים את תחושת הכל מהכל. זוהי, דרך-אגב, גם העיר היחידה שראינו עד-כה עם דגלי אוקראינה על כל מבנה רשמי אפשרי - מוזיאונים, גלריות, עירייה ובאתרי המלונות שלה כתוב באופן בולט כי פליטים מאוקראינה מוזמנים לשהייה ללא תשלום. (*השיח על המלחמה קיים בכל מקום. גם דגלים שנתלים על כנסיות ומרפסות של בתים בכפרים הכי-קטנים, ואנחנו יודעים שבכל מדינה אירופאית קיבלו פליטים -אבל הבולטות של הנושא היתה, לעינינו, החזקה ביותר בפראג. כולל הדיונים של המקומיים - 'מה היה קורה אם אנחנו היינו מתנגדים לנאצים או לקומניסטים, והאם ההרס 'שווה' את ההתנגדות)...ובתום סוף-שבוע ארוך, עם תפילות באלטנוי שול, קבלת-שבת מרגשת של שירה בצוותא וסיורים -

מצאתי את עצמי עם גב תפוס.

שזה איתות של הגוף לעצור.

להקדים טיסה חזרה להחלמה מלאה לקראת החתונה.נשארנו בפראג 10 ימים. הכרנו כירופרקט שהוא איש מיוחד ונדיר (אם מישהו אי-פעם יזדקק בפראג:)


המשכנו למרחצאות של קרליבארי-וארי,

חצינו את גרמניה,

הגענו למקום ממנו אספנו את מושו ב 9/3, החזרנו אותו לאחסון זמני ועלינו על טיסה הביתה.

(13/5 במקום 18/5).


אז עד שנחזור לדרכים - 6/6 -נתראה פנים מול פנים!שלכם כאן בעיר הקודש,

37 views

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page